Okolí

Naše apartmány se nachází na hranici Orlických hor a Hanušovické vrchoviny, v klidné, malé obci Mlýnický Dvůr.

Okolí Mlýnického Dvora Okolí Apartmánů Pod Sjezdovkou

Co dělat v létě

Příznivci horský kol a pěší turistiky si v okolí apartmánů přijdou na své.

Rozhledny

Rozhledna na Křížové hoře, Červená Voda

Z obce Červená Voda, která se nachází nedaleko apartmánů, můžete krásnou lesní cestou (tzv. "kamínková") vyjít na rozhlednu na Křížové hoře. Tato trasa je velice vhodná i pro děti.

Pohled z vrchu nabízí nádherné výhledy na masiv Králického Sněžníku a panoramata v okolí Červené Vody.

Tato rozhledna je přístupná i cyklistům na trekových/horských kolech.Rozhledna Suchý vrch

Další rozhlednou v okolí, která stojí za navštívení, je rozhledna na Suchém Vrchu. Je přístupná autem, pěšky i na kole (možno také silniční). Nabízí výhledy na Jeseníky, Ústeckoorlicko a Orlické hory.

Ze Suchého Vrchu vede veliké množství turistických tras. Nejznámější je Jiráskova horská trasa, která Vás povede prakticky po celém hlavním hřebeni. Je značena červenou turistickou značkou. Cesta, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor, byla vyznačena roku 1921 a pojmenována na počest spisovatele Aloise Jiráska.


Rozhledna na vrchu Val

Ve vzdálenějším okolí apartmánů jsou ještě dvě rozhledny. Směrem na město Králíky v těsné blízkosti kláštera na Hoře matky Boží můžete navštívit ocelovou rozhlednu Val.

Nabízí se zde ucelený pohled na hřeben Suchého Vrchu a Bukové hory, masív Králického Sněžníku a při dobré viditelnosti také Jeseníky.

Hora matky Boží byla po staletí cíli mnoha poutníků. Můžete zde také navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie Ambity, nebo klášterní zahradu. Nově je zde také otevřen památník Internace, který je svým zaměřením jediným svého druhu v ČR.

Rozhledna Klepý

Poslední rozhlednou o které bychom se rádi zmínili je nejmladší rozhledna na vrchu Klepý. Byla vybudována v roce 2009 na polské straně hory. Je dostupná z turistického přechodu Horní Morava – Jodlów.

Zde se cítíte téměř na dotek Králického Sněžníku, vyhlížíte do polského pohraničí, Orlických hor a za dobré viditelnosti i do Krkonoš.


Zajímavosti v okolí

Pokud by Vás sportovní aktivity přece jen unavily, můžeme doporučit vydat se na prohlídku několika muzeí. První najdete ve městě Králíky, další v Letohradě. Jedná se o Muzeum řemesel a zajímat bude nejen děti. Součástí muzea je i restaurace.

Pro milovníky vojenské techniky musíme zmínit známou dělostřeleckou tvrz Bouda, která je jednou z pěti stavebně dokončených dělostřeleckých tvrzí čs. opevnění budovaného od roku 1935. Představuje nejzachovalejší stavbu ve své kategorii na území celé České republiky. Je ve zcela původním stavu zpřístupněna veřejnosti. Můžete si zde vybrat z několika druhů prohlídek včetně miniprohlídky, která je určená pro rodiny s malými dětmi. Trasa ze Suchého Vrchu trvá asi 45 minut a vede po červené turistické značce.

Cyklotrasy

V okolí apartmánů je také množství cyklostras.

Cyklotrasy

Namátkou můžeme jmenovat trasu červená v délce 6.6 km. Je vhodná pro rodiny s malými dětmi. Jde o velmi zajímavý a pohodový terén. Ideální je začínat v areálu Buková Hora. Lanovka Vás vyveze za 6 minut na vrchol Bukové hory, odtud pokračujete po žluté turistické a červené cyklistické značce. Po cca 800m se červená cyklistická trasa ostře stáčí doprava a po nádherné travnaté vrstevnicové cestě podjíždíme pod lanovkou a následně přejíždíme sjezdovku. Červená se klikatí směrem ke spodní stanici lanovky. Čeká Vás krásný zážitek.

Pro všechny bikery zbývá spousta času na skalní vyhlídku na vrcholu Bukové hory. Ti zdatnější jsou do hodiny dole a mohou se nechat vyvézt k dalšímu okruhu, či výletu. Rodiny s dětmi a pohodáři vše zvládnou za dvě hodinky a opět jim ještě zbývá spousty času vyzkoušet i jiné trasy. Tipy na další trasy najdete v areálu Buková hora.

Koupání

Pro osvěžení se Vám cestou nabízí Pastvinská přehrada. Přehradní jezero je asi 7 km dlouhé a jeho plocha je 110 ha. Přehradní hráz s hydroelektrárnou má výšku 43 m a délku 193 m. Z hráze je krásný pohled na vyrovnávací nádrž Nekoř a na přehradní vodní plochu.

Další možnost si zaplavat je aquacentrum v Šumperku, v bazénu Zábřeh anebo ozdravná termální voda ve Velkých Losinách.

Ostatní

Pokud se Vám bude stýskat po městském ruchu, můžete navštívit také město Šumperk – Bránu Jeseníků. Od našich apartmánů je vzdáleno asi 20 km. Nedaleko jsou také vyhlášené lázně Bludov, Velké Losiny s termální vodou a zámkem. Za zmínku určitě stojí i Muzeum papíru.

Veškeré další podrobnější informace o okolí Vám rádi poskytne provozní našich apartmánů. Věříme, že si u nás každý přijde na své a že budete od nás odjíždět nadšeni a plni bohatých zážitků. Budeme rádi, když nám zanecháte vzkaz v knize návštěv.

Co dělat v zimě

Naše apartmány se nachází v Orlických horách v malé obci Mlýnický Dvůr, nedaleko nově vybudovaného SKIPARKU Buková hora. Tento areál byl vybudovaný v roce 2011 a je na evropské úrovni. Raritou zde je jediná vyhřívaná čtyřsedačová sedačka v republice. Lanovka měří necelé 2 km a veškerý provoz v areálu je koncipován jako klidový. Na rozdíl od mnoha středisek bude tedy i cesta na vrchol Bukové hory probíhat v tichu, v přirozeném prostředí kopce. V areálu najdete veškeré zázemí jako půjčovnu lyží, restauraci, lyžařskou školku a školu, hlídání děti a mnohé další.
V případě, že Vás tato lanovka přece jenom omrzí, je možné podívat se na druhou stranu kopce do SKI areálu Čenkovice. Zde si můžete vybrat ze 7 sjezdovek (včetně 2 s nočním lyžováním) a snowparkem. Tento SKI areál je největší lyžařský areál v Pardubickém kraji a řadí se mezi 5 skiareálů v České republice s nejčistčím ovzduším.

Na své si u nás přijdou i běžkaři. Můžete začít ve SKIPARKU Buková hora. Zde se nechejte vyvézt lanovkou na vrchol Bukové hory. A za pouhých 6 minut již nastupujete na upravované běžecké trasy. Můžete se vydat směrem na České Petrovice či Štíty. Nebo můžete vyzkoušet běžecký okruh kolem Bukové hory o vzdálenosti 50 kilometrů. Tratě jsou upravovány obden, samozřejmě v závislosti na počasí a jsou vyznačeny zelenou, modrou a žlutou barvou a vybaveny orientačními tabulemi. Standartně je upravována jedna stopa pro klasickou techniku a trať pro techniku bruslařskou. Stravovací možnosti se nacházejí na celé hřebenové trase. V provozu jsou bufety na Suchém Vrchu a na Červenohorském sedle, nebo můžete využít restauraci ve SKIPARKU Buková hora.

Pokud se budete chtít vydat dále, můžete se podívat do SKIAREÁLU Dolní Morava, který je od našich apartmánů vzdálený asi 16 km. Na milovníky sjezdového lyžování zde čeká mnoho upravených sjezdovek různých obtížností, na milovníky běžeckého lyžovaní zde čeká asi 20 km vyznačených a upravovaných stop. Túry masívem Králického Sněžníku patří k tomu nejúžasnějšímu, co příroda naší vlasti může nabídnout. Samozřejmostí je zde obrovské zázemí ve formě půjčoven, lyžařských škol a školek, restaurací, parkovišť apod.